JAK DZIAŁA WODÓR ?

Wodór cząsteczkowy jest gazem. Składa się z dwóch atomów wodoru. Atomy te są połączone niepolarnym wiązaniem kowalencyjnym, co oznacza, że ​​jest bardzo stabilny. Wodór jest też najmniejszą cząsteczką we wszechświecie. Być może była to pierwsza cząsteczka, jaka kiedykolwiek istniała.

Mimo że badania są jeszcze na wczesnym etapie, ponad 3000 badań naukowych, w tym ponad 200 badań klinicznych, sugeruje, że wodór  ma potencjał terapeutyczny w ponad 200 różnych modelach chorób u ludzi i zwierząt, a także praktycznie w każdym narządzie ludzkiego ciała.

TRZY GŁÓWNE MECHANIZMY DZIAŁANIA WODORU MOLEKULARNEGO

DZIAŁANIE ANTYOKSYDACYJNE

Działanie antyoksydacyjne to proces neutralizacji wolnych rodników oraz redukcja stresu oksydacyjnego dzięki czemu następuje zwiększenie ochrony komórek przed ich uszkodzeniem.

Skąd się biorą wolne rodniki?

Organizm codziennie produkuje wolne rodniki (reaktywne formy tlenu – ROS), które powstają na skutek procesów metabolicznych, stresu, zanieczyszczeń czy niezdrowej diety. Nadmiar tych cząsteczek powoduje stres oksydacyjny, który przyczynia się do starzenia komórek oraz rozwoju wielu chorób przewlekłych, takich jak miażdżyca, cukrzyca czy choroby neurodegeneracyjne.

Wodór molekularny (H₂) działa jako selektywny antyoksydant – oznacza to, że nie neutralizuje wszystkich wolnych rodników, ale wybiórczo eliminuje najbardziej szkodliwe formy, takie jak rodnik hydroksylowy (•OH). Poprawia homeostazę redoks częściowo za pośrednictwem szlaku Nrf2, który reguluje poziomy glutationu, dysmutazy ponadtlenkowej, katalazy itp.

Dzięki selektywnemu działaniu antyoksydacyjnemu :
• Chroni DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.
• Wspiera naturalne mechanizmy obronne organizmu.
• Spowalnia procesy starzenia się komórek.
• Może redukować ryzyko chorób przewlekłych związanych ze stresem oksydacyjnym.

DZIAŁANIE PRZECIWZAPALNE

Wodór działa przeciwzapalnie, ponieważ:
• Hamuje aktywność cytokin prozapalnych (np. TNF-α, IL-6), które odpowiadają za rozwój stanów zapalnych.
• Zmniejsza stres oksydacyjny, który jest jednym z czynników wywołujących zapalenia.
• Wspomaga procesy regeneracyjne organizmu, redukując obrzęki i uszkodzenia tkanek.
• Może być pomocny w łagodzeniu stanów zapalnych stawów, mięśni oraz układu nerwowego.

DZIAŁANIE REGULUJĄCE APOPTOZĘ

Apoptoza to naturalny proces biologiczny, w którym organizm usuwa stare, uszkodzone lub niepotrzebne komórki. Jest niezbędna dla utrzymania homeostazy, regeneracji tkanek oraz ochrony przed nowotworzeniem. Zaburzenia apoptozy mogą prowadzić zarówno do nadmiernej śmierci komórek (np. w chorobach neurodegeneracyjnych), jak i do ich niekontrolowanego namnażania (jak w nowotworach).

Wodór molekularny wykazuje podwójne działanie na proces apoptozy, w zależności   
od kontekstu biologicznego:
Hamowanie nadmiernej apoptozy – w przypadku chorób neurodegeneracyjnych (np. Parkinsona, Alzheimera), uszkodzeń tkanek po udarach, zawałach serca czy chorobach autoimmunologicznych, wodór redukuje stres oksydacyjny i stan zapalny, co może zapobiegać niepotrzebnej śmierci komórek.
Indukowanie apoptozy w komórkach nowotworowych – w przypadku nowotworów niektóre badania wskazują, że wodór może zwiększać wrażliwość komórek rakowych na apoptozę, jednocześnie chroniąc zdrowe tkanki przed stresem oksydacyjnym.